Hrvat u dijaspori

13.05.2009.

Proslava maj�inog dana u Churu

Povodom obilje�avanja Maj�inog dana u Churu je u subotu, 09.05.2009., organizirana zabavna ve�er, kojoj je prethodila prijateljska nogometna utakmica seniorskih ekipa NK Croatia 92 Chur i NK Zrinski Luzern, koja je odigrana u ranim popodnevnim satima na terenima Obere Au u Churu. Mom�adi su nastupile u sljede�im sastavima:

NK Croatia 92 Chur: Marcel Djakovi�, Lojza Kopa�evi�, Tomislav Feri�, Dragan Pranjeta, Franjo Filipovi�, Jurica Brni�, Matija Mija�evi�, Marinko Vidakovi�, Mladen Mari�, Ismet Br�vak, Bo�o Ze�evi�, Ivo Kuha�, Pero Juri�, Vinko Mandi�, D�emo Osmanagi�

NK Zrinski Luzern: Mato Juki�, Marinko Duvnjak, Stipo Djak, Josip Su�i�, Mato Skeled�ija, Marko Nedi�, Dragan Augustinovi�, Grga Hrgota, Luka Maglica, Mladenko Vukovi�, Tabo Skeled�ija, Dragan Niki�, Marko Djak

Susret je završen pobjedom gostuju�e mom�adi rezultatom 7:5 a golove su postigli:
za Zrinski: Marinko Duvnjak (3), Grga Hrgota (2) i Mato Juki� (2);
za Croatiu: Dragan Pranjeta (3) i Tomislav Feri� (2).

Gosti su pokazali bolju igru i zaslu�eno pobijedili dok je ekipa doma�ina pokazala relativno slabu igru, �emu je, vjerojatno, umnogome doprineo i umor, jer im je ovo bila �etvrta utakmica u osam dana, a samo ve�er prije su imali vrlo teško gostovanje u 80-ak km udaljenom Davosu. No, usprkos tome, igra�i Zrinskog su ostavili vrlo dobar dojam i pokazali se kao spremnija i bolja mom�ad u ovom susretu.

Gosti su, ve� u 3. minuti pogotkom Grge Hrgote došli u vodstvo od 0:1, a 9 minuta poslije Marinko Duvnjak pove�ava na 0:2. U 24. minuti i Mato Juki� se upisuje u listu strijelaca i pove�ava na 0:3. Dvije minute poslije Dragan Pranjeta uspješno završava jednu akciju Croatie i smanjuje na 1:3. U 39. minuti Marinko Duvnjak lijepim pogotkom postavlja rezultat prvog dijela susreta: Croatia 92 - Zrinski 1:4.

U drugi dio susreta odlu�nije ulaze igra�i Croatie i stvaraju vrlo lijepe prilike, ali je i vratar Su�i� na visini zadatka, te s par efektnih obrana sprje�ava promjenu rezultata. U 51. i 54. minuti prodori Ive Kuha�a i Pere Juri�a bivaju zaustavljeni prekršajima u kaznenom prostoru, te sudac, Jozo Kri�anac, oba puta pokazuje na bijelu to�ku. Siguran izvo�a� oba udarca je Dragan Pranjeta te Croatia smanjuje prednost Zrinskog na 3:4. U 58. minuti Mato Juki�, iz kontre, posti�e svoj drugi pogodak i pove�ava na 3:5. U 63. minuti uzvra�a Feri� i smanjuje na 4:5, a samo 4 minute poslije, Marinko Duvnjak poga�a za 4:6. U 72. minuti i Grga Hrgota posti�e svoj drugi pogodak na utakmici te Zrinski ponovno odmi�e na tri gola prednosti. U 76. minuti Matija Mija�evi� solo prodorom prolazi tri obrambena igra�a gostiju, lijepo upošljava Tomislava Feri�a, a Feri� poga�a za 5:7, te tako postavlja i kona�ni rezultat ovog susreta, koji �e biti zapam�en po �ak 12 pogodaka i vrlo zanimljivom nogometu. Pored velikog broja pogodaka ostalo je i dosta neiskorištenih prilika s obje strane kao što su izgledne prilike Stipe i Marka Djaka, Luke Maglice i Grge Hrgote s jedne, te Pere Juri�a, Vinka Mandi�a, Jurice Brni�a i Mladena Mari�a s druge strane. Posebno zanimljivo je bilo vidjeti duele Pere Juri�a i Luke Maglice, vode�ih igra�a svojih mom�adi i pravih virtuoza s loptom.

Nakon utakmice, vrijedni doma�ini su ugostili svoje goste u Hrvatskom domu u Churu, a Jurica Brni� je pokazao da nije samo vrstan nogometaš, nego i svojevrsni majstor u kuhanju i pripremio je vrlo ukusnu ve�eru za sve nazo�ne. Uz Juricu, za ugodan osje�aj svih gostiju pobrinuli su se i Pero i Marcel Djakovi�, Marijan Marijanovi�, Dragan Pranjeta, Jozo Kri�anac i Franjo Filipovi� koji su neumorno slu�ili goste do ranih jutarnjih sati ili se brinuli da sve bude na vrijeme pospremljeno.

Za dobro raspolo�enje i ugodnu zabavu pobrinuo se duo „Amore mio“ te je, u pojedinim momentima, atmosfera u domu podignuta do usijanja, a sva mjesta u Hrvatskom domu su ve� u ranim ve�ernjim satima bila popunjena.

Oko pono�i �lanovi Hrvatske zajednice su prisutnim damama podijelili cvije�e, tako im �estitaju�i Maj�in dan.

Zajedni�ka snimka obje ekipe

Gosti iz Luzerna su ve� sada pozvali igra�e Croatie da im uzvrate gostovanje, te ostaje samo da se ugovori povoljan termin, a sve ukazuje na po�etak jedne vrlo plodonosne i prijateljske suradnje dviju hrvatskih udruga u Švicarskoj.