Hrvat u dijaspori

23.09.2012.

11. memorijalni susret s dijasporom u Poto�anima

Tradicija obilje�avanja memorijalnog dana i susreta sa dijasporom iz Švicarske od�a�ke Op�ine nastavila se i ove, 2012. godine. U petak, 07. rujna, zakupljenim autobusom skupina od preko 30 osoba iz skoro svih dijelova Švicarske zaputila se put Od�aka, to�nije put Poto�ana, a još to�nije put Jošave, gdje je za 08. rujna planirano obilje�avanje 11. memorijalnog dana.

Za podsje�anje, ovaj memorijalni dan se organizira u znak zahvalnosti i sje�anja na poginule branitelje iz ovih krajeva: Marinka Ambrozi�a, Peru Ambrozi�a, Juru Barbari�a, Antu Grgi�a, Iliju Kljaji�a, Antu Kne�evi�a, Zdenka Martinovi�a, Matu Pudi�a, Jozu Tomi�a i Vinka Udov�i�a �ija imena su urezana u spomen plo�u ispred doma u Jošavi. Na taj dan se odaje po�ast ne samo spomenutim, nego i svim poginulim braniteljima Bosanske Posavine. Ujedno to je i jedinstvena prilika da se mještani, koji su ostali na svojim ognjištima, susretnu sa svojim susjedima i ro�acima koji na taj dan dolaze iz dijaspore, ve�inom iz Švicarske.

Kao i prethodnih godina tako je i ove obilje�avanje memorijalnog dana po�elo polaganjem vijenaca te svetom misom zahvalnicom slu�enom na prostoru ispred spomen obilje�ja.

Nakon svete mise uslijedio je sportski dio programa, prvo utakmica juniora a potom i glavni susret dana- nogometni susret veterana „Doma�ih“ i „Švicaraca“.

To je tradicionalni susret za koji pripreme traju punu godinu dana i o kome se još dugo pri�a nakon što se utakmica završi. Prošlogodišnji susret „Švicarci“ su odlu�ili u svoju korist rezultatom 3:1 te su, prije utakmice i jedni i drugi bili suzdr�ani u prognozama. Sli�no kao i prošle godine vrijeme je bilo izuzetno lijepo, ali ne za nogomet. Temperatura je u 16 sati, kada je ozna�en po�etak susreta bila preko 30 stupnjeva te su, kao i prošle godine, uvedene dodatne pauze u svakom poluvremenu od po 5 minuta tako da se prakti�ki igralo po �etvrtinama (kao u košarci). Tim modusom su svi bili više nego zadovoljni jer ipak se radi o veteranima pa je pauza nakon 20-tak minuta „zlata vrijedila“.

Za ekipu „Doma�ih“ nastupili su: Jozo Bla�evi� (Jokan ), Marko �aluši�, Jakov Mari�, Anto Šimi�, Ivo Mari�, Ilija Bla�evi�, Maki, Anto �ori�, Anto Bo�i� (�ojkin ), Ilija Ivelj, Jakov Kljaji�, Robi, Milenko Kljaji�, Ivo Bla�evi� (Ivcan ), Pavo Juri�, Anto Tomi�

Za ekipu „Švicaraca“ nastupili su: Marijan �ori� (Marinko), Anto Grgi� (Kika�), Jago Brašnji�, Bo�o Bo�i�, Marko �ori�, Mladen Mari�, Ilija Kljaji�, Andrija Kne�evi�, Ilija Bla�evi�, Ilija Zeki� (Bajo), Marinko Vidakovi�, Anto Kne�evi�, Vinko �aluši�

Sudac: Josip �aluši� – dobar

Strijelci za „Doma�e“: Ivo Mari� (2), Jakov Kljaji�, Ilija Ivelj

Strijelci za „Švicarce“: Ilija Bla�evi� – Ico (2)

Kao i prethodnih godina igralo se borbeno i �vrsto ali nadasve fer i sportski, bez grubih prekršaja ili sva�e. Ve� od samog po�etka „Švicarci“ su krenuli vrlo ofenzivno sa tri napada�a i ve� u prvim minutama ozbiljno zaprijetili vrataru „Doma�ih“ Pavi Juri�u koji je izvrsno reagirao i sa par odli�nih obrana sa�uvao svoju mre�u nedirnutu. Nakon par izglednih, ali neiskorištenih, prilika u 32. minuti, nakon vrlo lijepo odigrane akcije Ilija Bla�evi� – Ico dovodi gostuju�u mom�ad u vodstvo . Osokoljeni tim vodstvom „Švicarci“ nastavljaju sa pritiskom no ne uspijevaju pove�ati vodstvo te se na odmor otišlo sa minimalnom prednoš�u „Švicaraca“ od 1:0.

Po�etkom drugog dijela nastavlja se ofenzivna igra „Švicaraca“ ali se ve� po�elo osje�ati da im ponestaje snage, te ve� u 10. minuti nastavka „Doma�i“ polagano preuzimaju inicijativu. U 60. minuti jednu vrlo lijepo odigranu kombinaciju Ivo Mari� završava efektnim pogotkom i poravnava na 1:1. U 68. minuti Jakov Kljaji� spretno koristi nesporazum obrambenih igra�a gostiju i pove�ava na 2:1. U 80. minuti vrlo lijepo proigravanje na relaciji Robi – Ivo Mari�, a Ivo Mari� preciznim udarcem sa ivice peterca pove�ava vodstvo „Doma�ih“ na 3:1. Dvije minute kasnije obrana gostuju�e mom�adi ne uspijeva iznijeti loptu iz svog kaznenog prostora, na odbijenu loptu natr�ava Ilija Ivelj te sa nekih 10 metara poga�a nebranjeni dio mre�e i pove�ava na 4:1. U 84. minuti Mladen Mari�, udarcem iskosa vara vratara te poga�a vratnicu. Lopta se odbija do druge vratnice ali ne prelazi gol crtu te ostaje kod vodstva „Doma�ih“ od 4:1. U 87. minuti Ilija Bla�evi� – Ico solo prodorom izbija na ivicu kaznenog prostora te odmjerenim udarcem svladava vratara „Doma�ih“ i postavlja kona�ni rezultat susreta: „Doma�i“ – „Švicarci“ 4:2.

Nakon utakmice prire�ena je ukusna ve�era za oko 300 posjetilaca. Naravno da bez tradicionalne posavske izvorne glazbe ovakvo okupljanje ne mo�e pro�i pa iako nije bilo zvani�nog glazbenog programa sa raznih strana se �ula pjesma, a i violina se tu našla...

Veselo dru�enje nastavilo se do duboko u no� a u nedjeljno jutro vesela ekipa se ponovno okupila ispred hotela „Euro“ u Od�aku te se u 8 sati krenulo put Švicarske.

Naravno da je glavna tema razgovora bila utakmica, prepri�avanje akcija i zanimljivih situacija.

No glavni razlog dolaska u zavi�aj je bio posjetiti ro�ake i prijatelje koji su ostali ili se vratili u stari kraj te skupa s njima, u znak zahvalnosti i sje�anja na poginule branitelje iz ovih krajeva i cijele Bosanske Posavine, polo�iti vijence na spomen plo�u poginulim braniteljima ispred doma u Jošavi.

Svi se sla�u u jednom: putovanje je naporno ali je volja i �elja puno ja�a, na umor se brzo zaboravi, a ve� sada svi planiraju putovanje dogodine na 12. memorijalni susret u Jošavi...