MNK Croatia 97 Appenzell
na korak do titule

Nedjeljno polufinale NLA švicarske Futsal lige donijelo je veliku radost hrvatskim navija�ima – MNK Croatia 97 Appenzell se u velikom stilu plasirala u finale malonogometnog dvoranskog prvenstva Švicarske. U polufinalnom susretu igra�i Croatie su pokazali svu svoju lepršavost i nogometno umije�e, te, naprosto, deklasirali protivni�ku ekipu, Lusitanos Futsal. Na kraju susreta rezultat je glasio 8:4 u korist Croatie te je po�elo veliko slavlje igra�a sa oko stotinjak prisutnih navija�a.

MNK Croatia 97 Appenzell: Meho Mujkanovi�, Stif Gulan, Ivan Katavi�, Nikolle Gashi, Tomislav Mijatovi�, Miroslav Agati�, Dragan Jurki�, Ylber Bajram, Mato Šego, Ilija Krijan, Danijel Agati�

Lusitanos Futsal: Hector Fernandez, Pedro Coelho, Jose Gomes, Jorio Rodrigues, Philippe Arnet, Helio Da Silva, Patrick Catalioto, Seven Sakirov, David Janko, Nuno Valente, Antonio Baldi, Nuno Oliviera

Pogotke za Croatiu postigli su: Stif Gulan (3), Šego (2), Danijel Agati�, Ivan Katavi�, Nikolle Gashi

Pogotke za Lusitanos postigli su: Helio Da Silva (2), David Janko, Patrick Catalioto

Od samog po�etka igra�i MNK Croatie su pokazali veliku �elju i odlu�nost da iza�u kao pobjednici iz ovog susreta. Protivnika ve� odavno poznaju, znaju da igraju dosta zatvoreno, i znali su da moraju polako i strpljivo graditi svoju igru i plesti svoju mre�u oko �vrste protivni�ke obrane.

Ve� u prvim sekundama Croatia preuzima inicijativu, ne dozvoljavaju�i protivniku da razvije igru, povremeno prijete�i s par prodora, ali konstantno s dobrim osiguranjem u obrani i strpljivo �ekaju�i svoju šansu. U 5. minuti su osjetili da mogu krenuti agresivnije, Šego kre�e u prodor po desnoj strani, te efektno upošljava Gulana na lijevoj, a Gulan, u trku, iz prve neobranjivo poga�a za 1:0.

Croatia ponovno gradi svoju igru iz zadnjih redova i �eka na pogrešku protivnika. Ponovno, poput munje, Gulan kre�e iz svoje polovice, predriblava dva protivni�ka igra�a te silovitim šutom kroz noge protivni�kog igra�a i vratara, povisuje u 8. minuti na 2:0. Kratka euforija, ali ko poznaje Futsal, zna da se dva gola prednosti vrlo lako mogu izgubiti te sa klupe sti�e upozorenje: „Momci, igramo dalje kao da je 0:0, nema opuštanja!“

Ne, i nisu se igra�i Croatie opustili, malo su se više povukli, pustili su protivnika da se malo razmaše, i, pou�eni iskustvima, �uvali ste�enu prednost. No naša ja�a strana nije obrambena igra, nego napada�ka, s puno kombinatorike, te je nakon 4 minute Lusitanos smanjio na 2:1. Doga�a se sve više sitnih pogrešaka i neto�nih dodavanja te Lusitanos u par navrata dolazi u izgledne prilike za poravnanje. Ali, ekipu Croatie ne �ine samo igra�i, Croatia ima i fantasti�nog vratara Krijana, kojeg igra�i Lusitanosa nisu mogli, ni u prilici jedan na jedan svladati, i njemu pripada najve�a zasluga da se na odmor otišlo rezultatom 2:1.

U pauzi trener Jurki� nije razra�ivao taktiku. Vrlo dobro poznaje svoju ekipu, zna da znaju odli�no igrati, ali je i znao da se utakmica tada lomi i da je najbitnije samopouzdanje, koncentracija i hladna glava. Obra�aju�i se svakom igra�u ponaosob, nastojao je da ih oslobodi pritiska i da ih pripremi na vru�e, odlu�uju�e, drugo poluvrijeme. I uspio je!

Croatia ponovno gradi svoju igru, lagano plete mre�u oko protivni�kog gola, ali, tako�er �vrsto �uvaju�i svoju polovicu, ne daju�i protivniku da iz neke kontre poravna rezultat. Bila je to, svojevrsna igra �ivaca, a bolje �ivce imali su igra�i Croatie. Protivnik se po�eo otvarati, morali su stizati rezultat, a Croatia je, napokon, došla u poziciju da mo�e igrati svoju lepršavu igru. U 25. minuti, vratar Lusitanosa krajnjim naporom izbija loptu u korner, kojeg izvodi Danijel Agati�, kratko proigrava sa Šegom, Šego prebacuje na drugu stranu do Mijatovi�a, a Mijatovi� nesebi�no upošljava sveprisutnog Danijela Agati�a na ivici peterca te Agati� poga�a za 3:1.

Tri minute poslije Gashi presijeca napad igra�a Lusitanosa, brzo dodaje na desnu stranu do Danijela Agati�a, Danijel odli�no odigrava dupli pas, a Gashi neobranjivo poga�a za 4:1. U 30. minuti sli�na akcija, ali sa drugim akterima: stameni Katavi� oduzima loptu protivni�kom napada�u, starta od svog peterca, predriblava dvojicu protivni�kih igra�a, dodaje Miroslavu Agati�u na lijevoj strani, vratar Lusitanosa o�ekuje šut, ali Miro vra�a loptu Ivanu i Ivan poga�a za 5:1.

Prisutni navija�i su odahnuli, misle�i da je sve riješeno. No, ne i igra�i Croatie. Znali su da se u deset minuta svašta mo�e dogoditi i nastavili utakmicu bez euforije i preranog radovanja. Igra�i Lusitanosa sve više gube konce u igri, bacaju sve snage u napad i bivaju prinu�eni raditi prekršaje. U Futsalu se svaki prekršaj nakon petog, u istom poluvremenu, ka�njava udarcem sa 10 metara, te tako napada� Lusitanosa u bezizlaznoj situaciji pravi prekršaj nad vratarom Krijanom, a sudac pokazuje na 10 metara za Croatiu. Nepogršivi izvo�a�, Mato Šego, najbolji strijelac NLA, posti�e svoj prvi pogodak na utakmici i pove�ava prednost Croatie u 31. minuti na 6:1.

Minutu poslije, Tomislav Mijatovi� pokre�e akciju iz sredine, upošljava kapetana, Miroslava Agati�a, na lijevoj strani, a Agati� pronalazi kroz dvojicu igra�a usamljenog Matu (Mimija) Šegu na desnoj vratnici, te Mimi posti�e svoj drugi pogodak na utakmici, a ukupno 31. pogodak u ovoj sezoni i pove�ava na 7:1.

Taj pogodak kao da je rasteretio sve nazo�ne, pa tako i igra�e, u glavi je ve� bila priprema za slavlje, pa i koncentracija pada, te u 34. minuti, jedan od najpouzdanijih igra�a Croatie, Tomislav Mijatovi�, gubi loptu pred svojim golom i gosti preko Davida Janka smanjuju na 7:2.

Samo minutu poslije igra�i Croatie ne dozvoljavaju da protivniku porastu krila te Danijel Agati� sjajno prolazi kroz sredinu i upošljava Stifa Gulana na lijevoj strani, a Stif posti�e svoj hat-trick, podsje�aju�i da je prije samo dvije godine bio najbolji strijelac NLB sa postignutih 40 golova u sedam utakmica i prosjekom od skoro 6 golova po utakmici. Ina�e, po ocjeni prisutnih, Stif Gulan je bio najbolji igra� ovog polufinalnog susreta, no kako mi je i Stif sam rekao, bez zalaganja cijele ekipe nema uspjeha, i trebalo bi re�i da je najbolji igra� bila ekipa MNK Croatia 97 Appenzell.

U 37. minuti i Croatia pravi 6. prekršaj, a kod udarca sa 10 metara opet se iskazuje vratar Ilija Krijan - ne samo da je obranio udarac s 10 metara, lopta se odbila ponovno do igra�a Lusitanosa, koji silovito šutira, ali Krijan ponovno brani.Minutu poslije Danijel Agati� biva nepropisno zaustavljen, a vratar Lusitanosa ponavlja ono što je Ilija napravio- dva puta brani udarac Ivana Katavi�a. U 38. minuti Stif Gulan je bio �rtva protivni�ke obrane, Miroslav Agati� izvodi kazneni udarac sa 10m, vratar Lusitanosa brani, na odbijenu loptu ponovno natr�ava Agati�, a vratar Hector Fernandez krajnjim naporom izbacuje u korner.

U 39. minuti nesmotrenu igru u obrani Croatie ka�njava Patrick Catalioto i smanjuje na 8:3. Samo desetak sekundi poslije Gashi i Gulan predriblavaju kompletnu obranu Lusitanosa, a vratar Hector se opet pokazuje u najboljem svjetlu - vadi loptu sa crte, kada su je svi ve� vidjeli u mre�i. U posljednjoj minuti susreta Helio da Silva poga�a za 8:4, a za posljednju akciju su se pobrinuli pobjednici - Stif Gulan prodire do ivice peterca po lijevoj strani, nabacuje poluvisoku loptu na desnu stranu, a akciju završava efektnim volej udarcem Tomislav Mijatovi�, no vratar Hector ponovno brani.

Nakon završnog zvi�duka sudaca, prolomio se aplauz hrvatskih navija�a, pristiglih iz Züricha, Solthurna, Berna, Appenzella, St. Margrethena, Altstättena, Rheinfeldena, Basela i mnogih drugih mjesta u Švicarskoj. Jedan dio navija�a je poletio u zagrljaj igra�ima Croatie, koji su, otvorivši šampanjac, slo�no zapjevali  „Malo nas je al' nas ima“, simboli�no najavili svoj dolazak u Wankdorfhalle u Bernu, u nedjelju, 21. velja�e 2010. Veliko finale po�inje u 15 sati i ovim putem pozivam sve priajtelje nogometa - do�ite i podr�ite našu Croatiu, oboru�ajte se zastavama i transparentima - neka vide koliko nas ima!!!!!