Prijateljska nogometna utakmica u Zürichu:
Švicarska – Bosna i Hercegovina 0:2

Prenosimo s portala BHFanaticos, Bosnian Support Army:

Reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je pred 17000 gledalaca na stadionu „Letzigrund“ u Zürichu selekciju Švicarske sa 2:0.

BiH tim je bolje otvorio utakmicu i ve� u 3. minuti D�eko je odli�no stvorio sebi priliku, šutirao iskosa s lijeve strane, ali samo u vanjski dio mre�e. Što nije uspio tada, kapiten BiH reprezentacije je ispravio u 14. minuti  iz sli�ne pozicije. Nakon što ga je proigrao Luli�, pogodio je D�eko mre�u Sommera za prednost Zmajeva.

Švicarci su prvi put zaprijetili u 31. minuti kada je Rodriguez pokušao iz slobodnog udarca s oko 25 metara od gola Begovi�a, ali je šutirao preko gola. Dobar pokušaj imao je i Xhaka iz velike udaljenosti u 41. minuti, ali lopta je otišla pored lijeve stative Begovi�evog gola.

U suda�kom produ�etku prvog poluvremena Ibiševi� je imao sjajnu priliku. Odli�no je primio loptu u kaznenom prostoru protivnika, uslijedio je šut iz okreta, ali preko gola.

U drugom poluvremenu prvu priliku imao je doma�i sastav, no Begovi� zaustavlja šut Steffena iz povoljne pozicije.

Najljepši detalj utakmice dogodio se u 57. minuti kada je Miralem Pjani� postigao pogodak iz slobodnog udarca. Golman Sommer nije imao nikakve šanse nakon preciznog i odmjerenog šuta veznog igra�a Bosne i Hercegovine.

Novu dobru priliku Švicarci su imali u 68. minuti preko Seferovi�a. Šutirao je glavom neprecizno sa oko 7 metara od gola BiH tima. Isti igra� se nije najbolje snašao ni u 82. minuti, kada je ušao u šesnaesterac s desne strane i poslao loptu preko gola.

Prve minute u dresu reprezentacije BiH dobio je i Daniel Graovac, defanzivac Zrinjskog. U igru je ušao u 85. minuti umjesto Ervina Zukanovi�a.

Do kraja utakmice odli�nu šansu propustio je i Beši�, kada je izašao sam pred Sommera, ali je švicarski golman dobro reagirao i susret je završen pobjedom Bosne i Hercegovine od 2:0.

N/FS BIH

*****

No i naš portal www.arhiva.croatia.ch imao je na utakmici svoga sportskog (foto)reportera Ivana Bariši�a, koji je na utakmici snimio niz interesantnih fotografija, najviše u gledalištu s navija�ima Bosne i Hercegovine, a u svom vrlo kratkom tekstu piše o osvrtima trenera obje reprezentacije na utakmicu:

Prijateljska nogometna utakmica
Švicarska - Bosna i Hercegovina 0:2 (0:1)

Strijelci:
14. minuta: Edin D�eko 0:1
57. minuta: Miralem Pjani� 0:2

Ovo je druga izgubljena pripremna utakmica švicarske reprezentacije za odlazak na Europsko prvenstvo u Francusku. Tim Bosne i Hercegovine je dobrom igrom zaslu�eno slavio pobjedu nad Švicarskom.

Na press konferenciji poslije utakmice trener Bosne i Hercegovine Mehmed Ba�darevi� je izjavio da je jako zadovoljan da je pobijedio jednu izuzetno kvalitetnu nogometnu reprezentaciju Švicarske, koja se na FIFA listi nalazi na 12. mjestu i u�esnik je Europskog prvenstva ove godine u Francuskoj.

Trener švicarske reprezentacije Vladimir Petkovi� uputio je �estitke protivniku za dobro odigranu utakmicu i zaslu�enu pobjedu. Za reprezentaciju Švicarske ka�e da nisu igrali u najja�em sastavu i da �e idu�eg tjedna objaviti definitivni spisak igra�a za Europsko prvenstvo.

Pogledajmo sastave reprezentacija Švicarske i Bosne i Hercegovine, koje su pred 17'000 gledatelja odigrale prijateljsku utakmicu na stadionu "Letzigrund" u Zürichu:

Ako niste gledali utakmicu, na sljede�oj poveznici mo�ete pogledati dio te interesantne utakmice u trajanju od 21 minute: